A Kárpát-medence magyar és nem magyar nemzetiségeivel, a közösségi identitás kérdéseivel, a közép- és kelet-európai népek kapcsolattörténetével, a kisebbség és a kultúra összefüggéseivel, ötödik évtizede foglalkozom kutatóként, oktatóként és kormánytisztviselőként, programok, nagyrendezvények szervezőjeként.

Tanítottam a Soproni Egyetem Közgazdasági Karán, a Károli Gáspár Református Egyetem Bölcsészettudományi Karán és a Közlekedési és Távközlési Műszaki Főiskolán. A felnőttoktatásban 1978 óta folyamatosan veszek részt, a 80-as években a Szent László Akadémia Kárpát-medencei Régió Tanszékét is vezettem. Számos tudományos igényű és közéleti előadást tartottam itthon, a Kárpát-medencében és Nyugat-Európában.

Hatszázat meghaladó tanulmány és cikk szerzője vagyok, önálló köteteim száma 16. Félszáznál több tudományos, ismeretterjesztő és szépirodalmi könyvet szerkesztettem. A Magyar Néprajzi Társaság „A Magyarországi Nemzetiségek Néprajza” című többnyelvű kiadványsorozatát 2011 óta főszerkesztőként jegyzem – eddig harmincnál több kötet őrzi e minőségemben a kezem nyomát –, emellett közvetlenül szerkesztem a széria két alsorozatának (a kisebb nemzetiségek közös, többnyelvű kötete és a válogatáskötet) a könyveit. A Honismeret folyóirat szerkesztőbizottságának 1991 óta, a Magyar Nemzeti Írószövetségnek 2020-tól tevékenykedem a tagjaként.

A nyolcvanas években az Állami Gorkij Könyvtár (az Országos Idegennyelvű Könyvtár jogelődje) Nemzetiségi Kutatócsoportjának a munkájába kapcsolódtam be. Olyan kutatásokban vettem részt, mint a hazai nemzetiségek középiskoláinak összehasonlító vizsgálata és a magyar–szlovén közös nemzetiségkutatás. Az Országos Széchényi Könyvtár égisze alatt működött, Dr. Juhász Gyula történészprofesszor vezette, első Magyarságkutató Intézetben, a megalakulásától, 1986 januárjától 3,5 évig tudományos munkatársként dolgoztam. Munkaköri kutatási tervembe beépítve átmentettem az anyaországba és feldolgoztam, majd később három kötetben kiadtam az erdélyi magyar szociológia első szaktudományos művelője, Venczel József életművének a zömét. Részt vettem a magyar–horvát közös nemzetiségkutatásban. A fővárosi románság kulturális életét kétnyelvű könyvben mutattam be, a Budapesti Román Egyesület 35 éves jubileumi kiadványát is megszerkesztettem. Magyar-szlovén viszonylatban is közzétettem kétnyelvű és szlovén nyelvű köteteket. Kutatási eredményei alapján 1989 májusától a nemzetiségpolitikai rendszerváltozás első, csak külhoni magyarokkal és hazai nemzetiségekkel foglalkozó kormánytisztviselőjéül hívtak a Miniszterelnöki Hivatalba. 2015. évi nyugdíjba vonulásomig a Miniszterelnökségen és a nemzetiségekért felelős mindenkori minisztériumokban töltöttem be tisztségeket, végig járva a közigazgatás lépcsőfokait a tanácsosi fokozattól a főosztályvezetői, főtanácsadói címig. Minden nemzetiség kulturális ügyeivel foglalkoztam, amellett a nemzetiségek helyzetét elemző kormánybeszámoló munkálatait fogtam össze, a nemzetiségekkel összefüggő külkapcsolati tennivalókat is koordináltam (ENSZ, ET, EU, EBESZ és a kormányközi kisebbségi vegyes bizottságok teendői). A magyar–szlovén, a magyar–horvát kormányközi kisebbségi vegyes bizottságnak és az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottságának is évekig a tagja voltam.